הגנה לבעל סימן מסחר

הגנה לבעל סימן מסחר

סעיף 1 לפקודת סימני המסחר [נוסח חדש] התשל”ב – 1972, מגדיר מהו סימן מסחרי בקובעו כי אותיות, מילים, ספרות, אותות או דמויות או צירופם של אלה בשניים או שלושה מימדים, במטרה לשמש אדם לעניין טובין שהוא סוחר בהם או מייצר אותם – מהווה סימן מסחרי.

אחת השאלות המרכזיות שבהן אנו נתקלים הנה: איזה סוג הגנה מקנה הסימן הרשום לבעליו החוקיים?

ההגנות על סימני המסחר בחוק

אדם אשר חפץ כי תינתן לו זכות שימוש ייחודית בסימן מסויים כסימן מסחרי, צריך להגיש בקשת רישום של הסימן לרשם סימני המסחר. ודוק, עצם רישום הסימן בפנקס סימני המסחר, יעניק לבעלי הסימן הגנה וזכות שימוש בלעדית בהקשר לטובין שאליהם נרשם אותו סימן.

iplaw

בהקשר זה יש לציין כי הגנה תינתן גם לסימן שאינו נרשם, במידה ובעליו יוכיח כי אותו סימן צבר מוניטין, אולם הוכחה זו אינה מתבצעת בקלות והנטל המוטל על הטוען טענה של צבירת מוניטין של סימן בלתי רשום – הינו נטל כבד.

ההגנה הניתנת לבעל הסימן, כאמור, הינה לכל תקופת הרישום (עשר שנים המתחילים להימנות ממועד הגשת בקשת הרישום) כאשר לאחר סיום התקופה הוא יהא רשאי להאריך את תוקפה.

יתר על כן, הפקודה אף מעניקה לבעליהם של סימן הגנה במקרים בהם לא רשם את הסימן בפנקס, זאת במידה ומדובר בסימן מוכר היטב, כהגדרתו בפקודה.

על היקף ההגנה שניתנת לבעל סימן מסחר רשום, ניתן ללמוד גם מהסעדים שמעניקה הפקודה למי שזכותו הבלעדית בסימן הופרה ללא הסכמתו. כך, סעיפים 59 ו- 59א לפקודה קובעים כי בעל הסימן יהיה זכאי לקבל צווי מניעה המונעים מהמפר את השימוש בטובין המפרים את הסימן הרשום.

יתר על כן, לבקשתו של בעל הסימן יוכל בית המשפט להורות על השמדת נכסים שהופקו תוך ביצוע ההפרה או ששימשו לשם ביצועה ו/או על העברת הבעלות באותם נכסים לבעל הסימן הרשום.

פרשנות בית המשפט – הרחבת ההגנות הניתנות לבעל סימן המסחר בחוק

בפסק דין שניתן על ידי בית המשפט העליון, בשבתו כבית משפט לערעורים אזרחיים, הורחבה ההגנה הניתנת לסימני מסחר תלת מימדיים במסגרת הפקודה, כאמור, אף למוצרים עצמם (ראה ע”א 11487/03 August Strock KG נ’ אלפא אינטואיט מוצרי מזון בע”מ).

ודוק, בית המשפט קבע כי ישנם מקרים שבהם תוענק לבעל סימן מסחרי רשום הגנה על הצורה החיצונית של הטובין הקשורים לסימן, זאת על ידי הרחבת הגדרת הסימן התלת מימדי בפקודה.

עד לאותו פסק דין, בעליהם של סימן מסחרי רשום, לא היה זוכה להגנה על הצורה החיצונית של הנכסים הנמכרים בהקשר לסימן הרשום, אלא אם רשם את צורתם כמדגם (או אז היה מקבל הגנה על צורתם החיצונית של הטובין למשך כחמש עשרה שנים).

אולם, פסק דינו של בית המשפט העליון קבע כי אף צורתו התלת מימדית של מוצר פלוני כשרה לשמש כסימן מסחר, כך שהיא מזכה את בעליו בהגנות הפקודה ומעניקה לו זכות שימוש ייחודית במוצר. על מנת להבטיח את מימוש זכויותיכם, חשוב לפנות אל עורך דין קניין רוחני.

פטנטים

במהלך תקופה זאת ניתן לעשות בו שימוש אך ורק לאחר רכישת רישיון שימוש ו/או כל זכות אחרת (ייצור, העתקה, הפצה, מכירה וכן כל דרך אחרת

איך לשמור על זכויות היוצרים שלך באינטרנט ומה לעשות אם העתיקו ממך? המדריך המלא לשמירה על היצירה שלך או לקבלת פיצוי כספי! כל בעל עסק

לתיאום פגישת היכרות
חייגו: 03-7266726
או השאירו פרטים
וניצור אתכם קשר

הרשמה מאובטחת פרטיך נקלטים ליצירת קשר תוך שמירה על פרטיותך.

דיונים אחרונים
מהפורום

  • עו"ד סער גרשוני on פורום קניין רוחני: “נעמה שלום רב, זה לא עוקץ. השאלה היא מה היה הסיכום עם אותו תקליטן, אם הוא לקח על עצמו לדאוג…יול 17, 11:07
  • עו"ד סער גרשוני on פורום קניין רוחני: “שי שלום, חובה לקבל אישור בכתב מהורי הקטין עוד טרם הצילום, שכן, עצם הצילום מהווה הפרה של הגנת הפרטיות כשלעצמה.…יול 17, 11:04
  • עו"ד סער גרשוני on פורום קניין רוחני: “שי שלום, יש חובה לקבל אישור בכתב מהורי הקטינים שמאשרים לכם לעשות שימוש בתמונות, וכן, גם אם רוצים לראיין את…יול 17, 11:02
  • נעמה on פורום קניין רוחני: “היי הייתה לי חנות פופ-אפ ל3 חודשים וקבלתי מכתב מהפדרציה לתשלום. אני נשמעתי בחנות די.גיי שלא מופיע ברשימות שלהם אבל…יול 15, 18:42
  • שי on פורום קניין רוחני: “האם כאשר מעלים לאתר תמונה שבה רואים ספורטאים קטינים (כדורגלנים) האם יש צורך לקבל אישור כזה או אחר לפני. כנ”ל…יול 12, 22:16

לתיאום פגישת היכרות
חייגו: 03-7266726
או השאירו פרטים
וניצור אתכם קשר

הרשמה מאובטחת פרטיך נקלטים ליצירת קשר תוך שמירה על פרטיותך.
גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן