תקנון לאתר אינטרנט – סקירה משפטית

תקנון לאתר אינטרנט – סקירה משפטית

יש לך אתר אינטרנט אבל לא כתבת תקנון שימוש? מתכננים לפתוח אתר למכירות אונליין? חשוב להבין ולהכיר היטב את המשמעות הרבה שמאחורי ניסוח והעלאה של תקנון מפורט לאתר שלכם, ובדיוק בשביל זה אנחנו כאן.

תקנון לאתר אינטרנט הינו חוזה מחייב בין מנהלי ומפעילי האתר לבין המשתמשים הפרטיים הגולשים בו. מדובר בחוזה שהוא לרוב חוזה אחיד, כהגדרתו בחוק החוזים האחידים, התשמ”ג – 1982, קרי, חוזה שתנאיו נקבעו מראש על ידי מנסחיו, על מנת להסדיר את תנאי ההתקשרות בינם לבין אנשים בלתי מסויימים שמספרם וזהותם אינם ידועים.

תקנון אתר האינטרנט מאפשר לגולשים לגלוש באתר ולבצע בו פעולות, תוך שהם מודעים לתנאי התקנון ובד בבד מעניק לבעלי האתר הגנה מפני בעיות משפטיות עתידיות, אשר עלולות לצוץ, בין היתר, כתוצאה מפעולות הגולשים.

ודוק, בשל האנונימיות הקיימת ברשת האינטרנט, חשים הגולשים כי ביכולתם לבצע כל פעולה, לרבות פעולות המנוגדות לחוק איסור הרע, חוק הגנת הפרטיות, חוק זכויות יוצרים וחוקים אחרים. תקנון אתר האינטרנט מסיר את אחריות בעלי האתר בכל הנוגע לאותן הפרות המבוצעות על ידי הגולשים ללא שליטתם.

משמעותו של תקנון באתר אינטרנט ואכיפתו בבית המשפט

כל תקנון מותאם לאופי האתר אליו הוא מוצמד ובשירותים שהוא מציע לציבור הגולשים. בהקשר זה לא למותר לציין כי ישנם מקרים בהם התקשרו בעלי האתר עם חברות וגורמים שלישיים, אשר התנו את ההתקשרות ביניהם בהוספת תנאים מסויימים לתקנון האתר.

כך, למשל, רוב חברות האשראי אשר עובדות עם אתרי אינטרנט דורשות כי התקנון יכיל מספר סעיפים הנוגעים לחוק הגנת הצרכן ומבהירים את המצב המשפטי שבין אתר האינטרנט, חברת האשראי והגולש שחפץ בביצוע עסקת אשראי.

המערכת המשפטית נוהגת להכיר ולאכוף את התנאים המופיעים בתקנון אתר האינטרנט. לדוגמא, בית משפט השלום בבאר שבע דחה את תביעתה של גולשת, אשר רכשה מוצר מאתר אינטרנט אך זה מעולם לא סופק לה. בית המשפט קובע כי כל מי שמבצע רכישה באתר האמור מאשר כי קרא את תקנון האתר, כך שהוא למעשה מסכים לתנאיו, לפיהם בעלי האתר אינם הגוף שמוכר את המוצרים ולפיכך אינם אחראים לאספקתם לגולשים.

על פי התקנון, האחריות הבלעדית לאספקת המוצרים לאחר רכישתם מוטלת על החברות המפרסמות ומציעות את מוצריהן באתר. בית המשפט קיבל את טענות מפעילי האתר והסיר מהם כל אחריות לאי קבלת המוצר, בהתאם לאמור בתקנון (ת”ק 3162/05 דינקין אולגה נ’ סקאל און ליין 1999 בע”מ).

קיראו בהרחבה: מי אחראי למוצר הנרכש באתר אינטרנט?

תקנון זה טוב, אבל האם הוא באמת מתאים לאתר שלך?

לאור האמור לעיל ברי כי כל תקנון צריך להיות מותאם לאופן השירות המסופק על ידי האתר ומאפייניו הספציפיים ומכאן שתקנון של אתר פלוני אינו דומה לתקנון של אתר אלמוני. אשר על כן, טרם חשיפת האתר לגולשי האינטרנט, צריכים בעליו לפנות ולהתייעץ עם עורך דין המתמחה בנושא קניין רוחני ודיני אינטרנט.

עורך דין מנוסה יוכל לסייע ולנסח עבורך הסכם / תקנון מתאים לאופי האתר המופעל על ידך, אשר יכסה אותך מבחינה משפטית ויאפשר ניהול תקין של האתר. לאחר קבלת התקנון, על בעלי האתר לצרפו לאתר האינטרנט ולמקמו במקום ברור ובולט לעין, בכדי לאפשר לכל גולש לעיין בו, טרם הגלישה באתר.

ישנם אתרים שמגדילים לעשות ומתנים את הכניסה או ביצוע פעולות כלשהן באתר בכך שהגולש יאשר כי קרא והסכים לתנאי התקנון. כאמור, כל מקרה לגופו ולכל אתר צרכים משתנים, בהתאם לאופי השימוש בו ולדרישות החוק. משרד עורכי דין סער גרשוני ושות’ ישמח להעניק לכם יעוץ משפטי אישי בכל הנוגע לניסוח תנאי שימוש לאתר אינטרנט!

פטנטים

במהלך תקופה זאת ניתן לעשות בו שימוש אך ורק לאחר רכישת רישיון שימוש ו/או כל זכות אחרת (ייצור, העתקה, הפצה, מכירה וכן כל דרך אחרת

איך לשמור על זכויות היוצרים שלך באינטרנט ומה לעשות אם העתיקו ממך? המדריך המלא לשמירה על היצירה שלך או לקבלת פיצוי כספי! כל בעל עסק

לתיאום פגישת היכרות
חייגו: 03-7266726
או השאירו פרטים
וניצור אתכם קשר

הרשמה מאובטחת פרטיך נקלטים ליצירת קשר תוך שמירה על פרטיותך.

דיונים אחרונים
מהפורום

  • עו"ד סער גרשוני on פורום קניין רוחני: “נעמה שלום רב, זה לא עוקץ. השאלה היא מה היה הסיכום עם אותו תקליטן, אם הוא לקח על עצמו לדאוג…יול 17, 11:07
  • עו"ד סער גרשוני on פורום קניין רוחני: “שי שלום, חובה לקבל אישור בכתב מהורי הקטין עוד טרם הצילום, שכן, עצם הצילום מהווה הפרה של הגנת הפרטיות כשלעצמה.…יול 17, 11:04
  • עו"ד סער גרשוני on פורום קניין רוחני: “שי שלום, יש חובה לקבל אישור בכתב מהורי הקטינים שמאשרים לכם לעשות שימוש בתמונות, וכן, גם אם רוצים לראיין את…יול 17, 11:02
  • נעמה on פורום קניין רוחני: “היי הייתה לי חנות פופ-אפ ל3 חודשים וקבלתי מכתב מהפדרציה לתשלום. אני נשמעתי בחנות די.גיי שלא מופיע ברשימות שלהם אבל…יול 15, 18:42
  • שי on פורום קניין רוחני: “האם כאשר מעלים לאתר תמונה שבה רואים ספורטאים קטינים (כדורגלנים) האם יש צורך לקבל אישור כזה או אחר לפני. כנ”ל…יול 12, 22:16

לתיאום פגישת היכרות
חייגו: 03-7266726
או השאירו פרטים
וניצור אתכם קשר

הרשמה מאובטחת פרטיך נקלטים ליצירת קשר תוך שמירה על פרטיותך.
גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן