חשיבות עריכת בדיקת נאותות לפני ביצוע השקעה

חשיבות עריכת בדיקת נאותות לפני ביצוע השקעה

בדיקת נאותות (Due Diligence) נערכת על ידי משקיעים פוטנציאליים, בדרך כלל לאחר שסיכמו עם הגוף הנרכש את התנאים הבסיסיים של הרכישה.

מדובר בבדיקה מקיפה אודות מצבו הכלכלי של העסק ונכסיו, במסגרתה מבררים, בין השאר, עם אילו גופים הוא קשור בהסכמים, האם קיימים הסכמים משמעותיים העוסקים בהון העסק, אילו התחייבויות עתידיות יש לו, מה מצב הדו”חות הכספיים של העסק ואילו נכסי קניין רוחני יש לו. זאת, לרבות בקשות לרישום פטנטים שהוגשו על ידו, פטנטים אשר רשומים על שמו אצל רשם הפטנטים, זכויות יוצרים שיש לעסק ביצירות, כהגדרתן בחוק זכויות יוצרים ושמות מסחריים שברשותו.

בדיקת נאותות קניין רוחני הנה צעד הכרחי, הן לרוכש והן לחברה הנמכרת, על מנת להבטיח את כדאיות העסקה ומצבם החוקי של הצדדים המעורבים.

בדיקת נאותות של קניין רוחני (IP Due Diligence)

הנתון העיקרי אליו מתייחס משקיע, בטרם רכישת חברה פלונית עוסק ברווח שתניב העסקה, תוך התחשבות ברמת הסיכון הטמונה בהשקעה.

בעולם הטכנולוגי המודרני של ימינו, אחד הקריטריונים אשר משפיעים באופן ניכר על הנתון האמור הינו מצב הקניין הרוחני של החברה הנרכשת. במסגרת בדיקת נאותות זו יבדוק המשקיע את הערך המשוער של נכסים אלו ובהתאם לכך הוא יקבע את סכום ההשקעה הכדאי לרכישת החברה.

הערכת השווי האמורה תיעשה על ידי הערכת סיכויי קבלתן של בקשות לרישום פטנט שהוגשו על ידי החברה, היקף ההגנה של הפטנטים הרשומים על שמה וכדומה.

זאת ועוד, על המשקיע לאבחן את תחום התמחותה של החברה ולבדוק האם קיימים פטנטים רשומים על שם חברות מתחרות, אשר חוסמים את התפתחות החברה הנרכשת, עובדה שעשויה להקטין את שוויה.

יחד עם זאת, מלבד הצורך בהערכת שווי החברה, בדיקת נאותות לנכסי הקניין הרוחני מתבצעת גם בכדי לוודא כי פעילותה של החברה הנרכשת הינה חוקית, כך שהיא לא מפרה זכויות קניין של חברות מתחרות. במסגרת זו על המשקיע לבדוק גם את מידת האחריות האישית שתוטל עליו במידה והפרה שכזו אכן מתבצעת על ידי החברה.

בנוסף, בדיקת הנאותות מעמיקה את הבקיאות של המשקיע בתחומי ההתמחות הטכנולוגית של החברה הנרכשת ומעניקה לו הזדמנות לעמוד על הידע המצוי ברשותה.

גם לחברה הנמכרת יש אינטרס בביצוע בדיקת נאותות של נכסיה, זאת משום שבמקרים רבים המשקיע יהפוך לשותפה של החברה ועל כן בדיקה שקופה ואמיתית עשויה לסלול את הדרך לשותפות אמיתית בין הצדדים, המתבססת על יחסי אמון הדדיים.

מתי יש לבצע בדיקת נאותות

ראשית, יש לציין כי רוב בדיקות הנאותות נערכות רק לאחר שהמשקיע הפוטנציאלי והעסק הנרכש חתמו ביניהם על הסכם סודיות, לפיו המשקיע לא יחשוף את המידע שגילה אודות העסק במסגרת הבדיקה.

במרבית המקרים החברה הנרכשת תסכים כי יערכו לנכסיה בדיקת נאותות רק לאחר שגובשו כל תנאי הרכישה והוסכם כי העסקה לא תתבצע רק במידה ויתגלו דברים משמעותיים במסגרת הבדיקה, אשר משפיעים על כדאיות הרכישה.

עם זאת, יש לציין כי המועד הטוב ביותר לביצוע בדיקת הנאותות של נכסי הקניין הרוחני, מבחינת המשקיע, הוא בשלבים ההתחלתיים של העסקה ובטרם נחתם הסכם העקרונות בין הצדדים.

פטנטים

במהלך תקופה זאת ניתן לעשות בו שימוש אך ורק לאחר רכישת רישיון שימוש ו/או כל זכות אחרת (ייצור, העתקה, הפצה, מכירה וכן כל דרך אחרת

איך לשמור על זכויות היוצרים שלך באינטרנט ומה לעשות אם העתיקו ממך? המדריך המלא לשמירה על היצירה שלך או לקבלת פיצוי כספי! כל בעל עסק

לתיאום פגישת היכרות
חייגו: 03-7266726
או השאירו פרטים
וניצור אתכם קשר

הרשמה מאובטחת פרטיך נקלטים ליצירת קשר תוך שמירה על פרטיותך.

דיונים אחרונים
מהפורום

  • עו"ד סער גרשוני on פורום קניין רוחני: “נעמה שלום רב, זה לא עוקץ. השאלה היא מה היה הסיכום עם אותו תקליטן, אם הוא לקח על עצמו לדאוג…יול 17, 11:07
  • עו"ד סער גרשוני on פורום קניין רוחני: “שי שלום, חובה לקבל אישור בכתב מהורי הקטין עוד טרם הצילום, שכן, עצם הצילום מהווה הפרה של הגנת הפרטיות כשלעצמה.…יול 17, 11:04
  • עו"ד סער גרשוני on פורום קניין רוחני: “שי שלום, יש חובה לקבל אישור בכתב מהורי הקטינים שמאשרים לכם לעשות שימוש בתמונות, וכן, גם אם רוצים לראיין את…יול 17, 11:02
  • נעמה on פורום קניין רוחני: “היי הייתה לי חנות פופ-אפ ל3 חודשים וקבלתי מכתב מהפדרציה לתשלום. אני נשמעתי בחנות די.גיי שלא מופיע ברשימות שלהם אבל…יול 15, 18:42
  • שי on פורום קניין רוחני: “האם כאשר מעלים לאתר תמונה שבה רואים ספורטאים קטינים (כדורגלנים) האם יש צורך לקבל אישור כזה או אחר לפני. כנ”ל…יול 12, 22:16

לתיאום פגישת היכרות
חייגו: 03-7266726
או השאירו פרטים
וניצור אתכם קשר

הרשמה מאובטחת פרטיך נקלטים ליצירת קשר תוך שמירה על פרטיותך.
גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן