הסכם שמירת סודיות NDA

הסכם שמירת סודיות NDA

זכויות קניין רוחני נחשבות היום לאחד המשאבים החיוניים ביותר לפיתוח עסקי והתקדמות כלכלית של הפרט והחברה ולכן גם חשוב מאד להגן עליהם שכן הן מקנות לבעליהן יתרונות רבים בשוק שהתנאים בו אינם פשוטים.

מסמך או הסכם לשמירת סודיות Non Disclosure Agreement או NDA מהווה התחייבות משפטית של הצדדים להימנע מחשיפת מידע רגיש הנוגע למשאבי הקניין הרוחני הנחשף לצד האחר של ההתקשרות.

מסמך מהסוג האמור בעל חשיבות רבה בעיקר במקרים בהם מדובר על סודות מסחריים או זכויות קניין רוחני שאינן ניתנות או שטרם נרשמו כדין, שכן הוא מאפשר להגן עליהן מפני שימוש לרעה על ידי גורם זר. הסיבה לכך היא שבמקרים מעין אלו אין לאותו הצד בלעדיות על הנכס שברשותו, עובדה שמאפשרת לאחרים להשתמש בו לצורך קידום האינטרסים השונים שלהם.

ניסוח הסכם סודיות חייב להיעשות באופן המדויק ביותר ולכן כמובן שאנו ממליצים לפנות אל עורך דין מיומן, שידע להתאים את נוסח ההסכם לנסיבות האישות שלך.

הצדדים חייבים להגדיר באופן המפורט והספציפי ביותר את תקופת ההסכם, מהם השימושים המותרים והאסורים יחס למידע שנחשף, מטרת גילוי המידע, מהו המידע שייחשב למידע סודי, נסיבות בהן המידע גם אם הוגדר כסודי לא יחשב לכזה במידה ונחשף, סעדים במקרה של הפרת ההסכם, סעיפים שהפרתם תיחשב להפרה יסודית ועוד.

אכיפה והפרה של הסכם סודיות

הסכמי סודיות אלא אם כן נקבע מפורשות אחרת בהסכם עצמו כפופים בדרך כלל להלכות והחוקים המהווים את דיני החוזים הכוללים בין היתר את חוק החוזים (חלק כללי) תשל”ג-1973 וחוק החוזים (תרופות בשל הפרת חוזה) תשל”א-1971.

באופן זה, תביעה בגין הפרת ההסכם שתכלול בין היתר גם בקשה לסעד לאכיפתו תוגש לבית המשפט המחוזי שהנו, הגוף השיפוטי שלו נתונהסמכות שיפוט עניינית בנושאי קניין רוחני לפי תקנות סדר הדין האזרחי תשמ”ד-1984.

>>> פורום קניין רוחני <<<

פסק דין רלוונטי לנושא הפרת הסכמי סודיות

המדובר בהליך משפטי ע”א 3932/06 סקו-סיסטם בע”מ נ’ סופרקום – ערעור וערעור שכנגד על פסק דין של בית המשפט המחוזי בתל אביב שדחה את תביעת המערערת בעניין הפרת הסכם אך קיבל אותה בנושא גניבת סוד מסחרי.

המערערת עוסקת בפיתוח שיטות הדפסה יחודיות והמשיבה בשיווק וייצור מערכות המנפיקות תעודות מאובטחות עם תמונה. השתיים החלו את ההתקשרות בשנת 1994 ובשנת 1995 חתמו על הסכם סודיות שהתייחס לידע שהעבירה המערערת למשיבה שהוגדר גם כרכושה של המערערת וכלל הוראות המחייבות את המשיבה לשמור על סודיותו.

בסוף 1995 הקימה המשיבה חברה שעוסקת באבטחה והדפסה מאובטחת והודיעה בשנת 1998 כי היא מעוניינת לבטל את ההתקשרות וכי גם הסכם הסודיות מבוטל. לטענת המערערת הקמת החברה העוסקת בתחום האמור מהווה הפרה של ההסכם ושל זכויות הקניין הרוחני.

בית המשפט העליון בראשות כבוד השופט סלים ג’ובראן מתייחס להלכות שמקורן בדיני חוזים, לפיהן יש לבחון הסכמים בכללותם ולא רק להתייחס באופן פרטני לכל סעיף ומכאן הוא למד שחלק ניכר מההסכם עוסק בהכרה של המשיבה בזכויותיה הקנייניות של המערערת וקובע שהעברת המידע לחברת בת של המשיבה מהווה הפרה של ההסכם.

פטנטים

במהלך תקופה זאת ניתן לעשות בו שימוש אך ורק לאחר רכישת רישיון שימוש ו/או כל זכות אחרת (ייצור, העתקה, הפצה, מכירה וכן כל דרך אחרת

איך לשמור על זכויות היוצרים שלך באינטרנט ומה לעשות אם העתיקו ממך? המדריך המלא לשמירה על היצירה שלך או לקבלת פיצוי כספי! כל בעל עסק

לתיאום פגישת היכרות
חייגו: 03-7266726
או השאירו פרטים
וניצור אתכם קשר

הרשמה מאובטחת פרטיך נקלטים ליצירת קשר תוך שמירה על פרטיותך.

דיונים אחרונים
מהפורום

  • עו"ד סער גרשוני on פורום קניין רוחני: “נעמה שלום רב, זה לא עוקץ. השאלה היא מה היה הסיכום עם אותו תקליטן, אם הוא לקח על עצמו לדאוג…יול 17, 11:07
  • עו"ד סער גרשוני on פורום קניין רוחני: “שי שלום, חובה לקבל אישור בכתב מהורי הקטין עוד טרם הצילום, שכן, עצם הצילום מהווה הפרה של הגנת הפרטיות כשלעצמה.…יול 17, 11:04
  • עו"ד סער גרשוני on פורום קניין רוחני: “שי שלום, יש חובה לקבל אישור בכתב מהורי הקטינים שמאשרים לכם לעשות שימוש בתמונות, וכן, גם אם רוצים לראיין את…יול 17, 11:02
  • נעמה on פורום קניין רוחני: “היי הייתה לי חנות פופ-אפ ל3 חודשים וקבלתי מכתב מהפדרציה לתשלום. אני נשמעתי בחנות די.גיי שלא מופיע ברשימות שלהם אבל…יול 15, 18:42
  • שי on פורום קניין רוחני: “האם כאשר מעלים לאתר תמונה שבה רואים ספורטאים קטינים (כדורגלנים) האם יש צורך לקבל אישור כזה או אחר לפני. כנ”ל…יול 12, 22:16

לתיאום פגישת היכרות
חייגו: 03-7266726
או השאירו פרטים
וניצור אתכם קשר

הרשמה מאובטחת פרטיך נקלטים ליצירת קשר תוך שמירה על פרטיותך.
גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן