זכויות יוצרים על ספר/ספר אלקטרוני

זכויות יוצרים על ספר/ספר אלקטרוני

זכויות יוצרים באופן כללי הן חלק מזכויות הקניין הרוחני. זכות היוצרים מהווה למעשה אגד של זכויות שמוענקות ליוצר של יצירה מסוימת הזכות הבלעדית לנצל את היצירה שלו ולהפיק ממנה תועלת כלכלית.

זכויות היוצרים מגנות, בין היתר על יצירה ספרותית מקורית. יצירה ספרותית היא אחת מארבעת היצירות העיקריות שזכאיות להגנה של זכויות יוצרים לצד יצירה מוזיקלית, דרמטית או אמנותית. בנוסף לארבעת אלה מתייחס החוק גם ליצירת פיסול, אדריכלות, קולנוע, לקט ועוד.

החשש מפני העתקה

ספר הוא יצירה מורכבת שלעתים נדרשות שנים רבות כדי להשלים אותה ולכן החשש מפני העתקה מובן וברור. בהתאם, סופרים רבים תוהים כיצד ניתן להגן על הספר שכתבו בזכויות יוצרים.

מה שחשוב להבין בנקודה זו הוא שדיני זכויות היוצרים מגנים על היצירה מרגע היווצרה ללא כל צורך בביצוע פעולה נוספת כגון רישום, זאת, בניגוד לדינים המחייבים רישום טרם קבלת הגנה, כגון דיני המדגמים, דיני הפטנטים או דיני סימני המסחר. עם זאת, במידה שהופרה זכות יוצרים חובת ההוכחה בדבר הבעלות בזכויות יוצרים חלה על בעל הזכויות.

במקרה הזה עלולה להתעורר השאלה העובדתית מי יצר את הספר. ברוב מדינות העולם וכן בישראל  לא קיים מרשם מסודר וחוקי של זכויות יוצרים שמאפשר למעשה לסופרים להפקיד את היצירה שלהם ולקבל לכך אסמכתא.

מאידך במדינות כגון ארצות הברית וסין קיים מרשם שכזה. בארצות הברית לדוגמא, קיים מרשם בספריית הקונגרס, מרשם המאפשר ליוצרים ישראליים להפקיד את יצירותיהן במרשם האמריקאי. עם זאת, בשל חוסר הנגישות היחסית ישנן מספר דרכים נוספות שבהן ניתן להגן על הספר.

הפקדת ספר במשרד עורכי דין

ישנו מיתוס נפוץ לפיו שליחה של היצירה בדואר רשום יכולה להגן על היצירה ולהוות הוכחה ניצחת לכך שנכתבה על ידי זה שטוען לזכויות יוצרים. הבעייתיות בדרך זו, כי לא ניתן באמת להוכיח שלא נעשו מניפולציות שונות על המעטפה ולכן שיטה זו אינה מומלצת כדרך הגנה, בוודאי שלא הגנה בלעדית. במקום, בהחלט ניתן להפקיד את היצירה עם סיום כתיבתה אצל עורך דין העוסק בזכויות יוצרים ואשר מעניק שירותים כאלו.

הפקדה של היצירה במשרד עורכי דין המהווה צד שלישי, אשר במידת הצורך יכול להעיד ולאשר בוודאות את המועד בו הופקדה מסייע בהוכחת הבעלות על היצירה.

זכויות יוצרים על ספר אלקטרוני

במקרה שמדובר בספר אלקטרוני ישנן שני סוגי הגנה עיקריים:

  • הגנה על הספר על ידי מערכת טכנולוגית מסוג DRM (data rights management) – באופן זה הזכויות נשמרות ומוגנות על ידי טכנולוגיות שונות שקיימות בשוק כשמכשירים שונים ואתרים שונים עושים שימוש בשיטות שונות. הפצה של ספר אלקטרוני עם מערכת DRM מגנה על הספר מפני העתקה לא חוקית ללא הרשאה אך יוצרת אי נוחות מסוימת בקריאת התוכן שכן היא מגבילה את הקריאה למכשיר מסוים או לקבוצת מכשירים מסוימת בלבד.
  • שימוש במערכת DRM מספקת הגנה על תוכן הספר לפי כללים ספציפיים שניתן לבחור שתלויים מצד אחד ברצון או בצורך של בעל הזכויות ומצד שני ביכולות הטכנולוגיות של מערכת ההצפנה.
  • מכירה של הספר בשיטת DRM FREE – בשיטה זו האתר מבהיר לקונים שהתוכן שהם נחשפים אליו מוגן בזכויות יוצרים ועל כן אין להפיץ אותו ללא אישור של היוצר אך אין כל מערכת שמונעת זאת מהם. מצד אחד בשיטה זו הקונה נהנה מנוחות מלאה בקריאה של הספר אך מצד שני קיים סיכון מסוים להפרה של זכויות יוצרים.

לסיום נציין שישנם גם מיזמים רבים שעוסקים בדיגיטציה של ספרים שפגו עליהם זכויות היוצרים כמו למשל פרויקט גוטנברג, פרויקט בן יהודה ופרויקט השו”ת.

פטנטים

במהלך תקופה זאת ניתן לעשות בו שימוש אך ורק לאחר רכישת רישיון שימוש ו/או כל זכות אחרת (ייצור, העתקה, הפצה, מכירה וכן כל דרך אחרת

איך לשמור על זכויות היוצרים שלך באינטרנט ומה לעשות אם העתיקו ממך? המדריך המלא לשמירה על היצירה שלך או לקבלת פיצוי כספי! כל בעל עסק

לתיאום פגישת היכרות
חייגו: 03-7266726
או השאירו פרטים
וניצור אתכם קשר

הרשמה מאובטחת פרטיך נקלטים ליצירת קשר תוך שמירה על פרטיותך.

דיונים אחרונים
מהפורום

  • עו"ד סער גרשוני on פורום קניין רוחני: “נעמה שלום רב, זה לא עוקץ. השאלה היא מה היה הסיכום עם אותו תקליטן, אם הוא לקח על עצמו לדאוג…יול 17, 11:07
  • עו"ד סער גרשוני on פורום קניין רוחני: “שי שלום, חובה לקבל אישור בכתב מהורי הקטין עוד טרם הצילום, שכן, עצם הצילום מהווה הפרה של הגנת הפרטיות כשלעצמה.…יול 17, 11:04
  • עו"ד סער גרשוני on פורום קניין רוחני: “שי שלום, יש חובה לקבל אישור בכתב מהורי הקטינים שמאשרים לכם לעשות שימוש בתמונות, וכן, גם אם רוצים לראיין את…יול 17, 11:02
  • נעמה on פורום קניין רוחני: “היי הייתה לי חנות פופ-אפ ל3 חודשים וקבלתי מכתב מהפדרציה לתשלום. אני נשמעתי בחנות די.גיי שלא מופיע ברשימות שלהם אבל…יול 15, 18:42
  • שי on פורום קניין רוחני: “האם כאשר מעלים לאתר תמונה שבה רואים ספורטאים קטינים (כדורגלנים) האם יש צורך לקבל אישור כזה או אחר לפני. כנ”ל…יול 12, 22:16

לתיאום פגישת היכרות
חייגו: 03-7266726
או השאירו פרטים
וניצור אתכם קשר

הרשמה מאובטחת פרטיך נקלטים ליצירת קשר תוך שמירה על פרטיותך.
גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן