זכויות יוצריםלשון הרעפטנטיםדיני אינטרנטסימני מסחראודותצור קשר
EN
072-3305991 לייעוץ ראשוני

NRG – חושף פרטי טוקבקיסטים

סער גרשוני
27/01/2013

לפני מספר ימים החליט אתר האינטרנט של עיתון מעריב הפועל משם המתחם www.nrg.co.il (“אתר NRG”), כי אין מבחינתו כל צורך בשמירה על פרטיותם של כל אותם גולשים אשר מגיבים ומפרסמים תגוביות (טוקבקים) באתר.

כתובת האינטרנט IP Address

כידוע, כתובת IP או בשמה המלא Internet Protokol Address, הינה כתובת המוקצה לכל גולש על ידי ספקית האינטרנט, וכל גולש אשר מתחבר לרשת האינטרנט מותיר “עקבות” אלקטרוניות. כך, בין היתר, כאשר גולש כותב טוקבק.

דימויה הרומנטי של רשת האינטרנט והעובדה שמתייחסים אליה, כאל “ככר העיר” או “הייד פארק” בו כל גולש יכול להתבטא, להגיב ולהעלות תכנים בבלוג או פורום, הובילה לקביעה של בית המשפט העליון במספר פסקי דין (פסק דין רמי מור ופסק דין פריימיירליג), כי בשלב זה, ללא חקיקה מתאימה, אין לחשוף פרטים וכתובות IP של גולשים אלא במקרים קיצוניים הגובלים בפלילים, ובחודש יוני 2012 פורסמה הצעת חוק האמורה להסדיר את המקרים בהם ניתן יהיה לחשוף את כתובת ה- IP של גולשים (“חוק הטוקבקיסטים”).

המדיניות החדשה של NRG

נראה, כי באתר NRG החליטו שפרטיותם של הגולשים אינה חשובה ואין כל צורך להגן עליה ועל כן, הוחלט, כי מעתה ואילך לצד כל טוקבק תופיע כתובת ה-IP של אותו גולש וכך נראה מעתה טוקבק באתר:

מוציאה שם רע לעורכי דין שמטבעם הם אנשים טובים ומלאים אידיאולוגיה (ל”ת)
מייקל דעבול, 17/01/13 14:17
IP: 207.176.82.202

לצורך כך ערכו באתר NRG שינוי בתנאי השימוש והוסיפו סעיף רלוונטי המודיע כי מעתה על מנת לעמוד בתנאי השימוש באתר לצד כל תגובית הם יפרסמו את כתובת ה-IP להלן הסעיף הרלוונטי – סעיף ז5 לתנאי השימוש:

ז. מידע שנמסר על ידי גולשים כדי למנוע הפרתם של תנאי השימוש באתר כל גולש המפרסם תגובית יזוהה ברבים על ידי פרסום ה-IP שלו. האתר יהיה רשאי לסנן ולמחוק תגוביות שיימצא כי אינן עומדות בתנאי השימוש באתר.

התנהלות חדשה זו מהווה שינוי מדיניות של קבוצת מעריב ושל אתר האינטרנט, שעד לפני מספר ימים נהג, כיתר האתרים השונים וספקי האינטרנט, להגן על פרטיות גולשיו, בין היתר, בבתי המשפט השונים.

כך ניתן למנות מספר מקרים בהם נלחמה קבוצת מעריב על פרטיות גולשיה, ובין היתר: ה”פ 1244/07 מזמור הפקות בע”מ נ’ מעריב הוצאת מודיעין בע”מ; בש”א 160133/08 הרודס בניה ופיתוח (1990) בע”מ ואח’ נ’ מעריב הוצאת מודיעין בע”מ.

קשה לדעת מה הסיבה האמיתית שהביאה את מעריב להחליט כי הערך של שמירת פרטיות וסודיות גולשיה אינו ראוי להגנה. ייתכן, שהסיבה לשינוי מהותי זה והפקרת פרטיות גולשיה הינו חלק מניסיון לחסוך בעלויות והוצאות, שכן, שכר טרחת עורכי דין הנדרשים להגן על הקבוצה בבית המשפט בכל פעם בו נדרשת חשיפת גולשים ככל הנראה אינו זול.

כמובן שזו זכותו של מעריב לקבוע כללים חדשים ולפעול בניגוד לנהוג ברחבי הרשת ובעצם, לפעול כצנזורה שכן, ברור, שמעטה כל גולש שידע כי פרטי כתובת ה- IP שלו חשופה לכל דכפין ייזהר בהתבטאויותיו, או שיירד לקפה השכונתי על מנת להתחבר לרשת האינטרנט האלחוטית ומשם להמשיך ולהפיץ את משנתו.

זו זכותו המלאה של מעריב לעשות כל שינוי שנראה לו מתאים בתנאי השימוש של האתר וכל גולש שלא מעוניין בחשיפת כתובת ה-IP יכול לבחור שלא להגיב ולא להשתתף בשיח הציבורי המתנהל באתר NRG אך עדיין נשאלת השאלה אשר נותרת ללא כל תשובה – מדוע בחרו במעריב שלא לעדכן את גולשיהם על השינוי החד במדיניות הפרטיות של האתר?לפני מספר ימים החליט אתר האינטרנט של עיתון מעריב הפועל משם המתחם www.nrg.co.il (“אתר NRG”), כי אין מבחינתו כל צורך בשמירה על פרטיותם של כל אותם גולשים אשר מגיבים ומפרסמים תגוביות (טוקבקים) באתר.

כותב המאמר: עו”ד סער גרשוני

עו”ד סער גרשוני הוא בעל תואר שני במשפט וטכנולוגיה אשר מאחוריו שנים של ניסיון בייצוג וייעוץ לבעלי זכויות קניין רוחני, הן במשפט פלילי והן במשפט אזרחי. עו”ד גרשוני מתמחה במתן ייעוץ אסטרטגי לחברות, החל משלב הקמתן וכלה במכירתן.

מאמרים נוספים בשבילכם
עורך דין אינטרנט
קראו עוד
הפקדת זכויות קניין רוחני במסגרת עיזבון
קראו עוד
פסק דין העוסק ביחסים בין זכויות יוצרים ביצירה לרישום סימן מסחר - "דירה להשכיר"
קראו עוד
זקוקים לייעוץ? בואו נדבר!
השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם


    תחזרו אליי