זכויות יוצריםלשון הרעפטנטיםדיני אינטרנטסימני מסחראודותצור קשר
EN
072-3305991 לייעוץ ראשוני

בינה מלאכותית בעולם המשפט

'Amit Marc'
21/04/2024

עורך דין בינה מלאכותית

ההיסטוריה האנושית מוכיחה שוב ושוב שהטכנולוגיה מקדימה את היכולת של בני האדם להתאים את עצמם אליה, במיוחד סביב קביעת חוקים, נהלים, רגולציות והגנות עבור מי שעלולים להיפגע ממנה או סביב ניצול או פגיעה שעלולים לנבוע מהפיתוחים הטכנולוגיים.

דוגמא ממש בת ימינו, מהשנים האחרונות, היא מעמדה המשפטי של הבינה המלאכותית שנכנסה בעוצמה למרחבי עיסוק ויצירה רבים והביאה עימה, שינויים, אתגרים והרבה מאד שאלות באשר לזכויות, אחריות וכללי שימוש. 

מה זה עורך דין בינה מלאכותית?

זהו עורך דין המתמחה באופן כללי בחוקים, זכויות, תקנות וסוגיות משפטיות הקשורות למרחבים דיגיטליים, קניינים רוחניים, עם התמחות מיוחדת סביב המשמעויות וההיבטים המשפטיים הנובעים משימוש ביכולות ובמגוון הכלים שכיום מציעה הבינה המלאכותית.

תפקידו של עורך דין בינה מלאכותית

עורך דין בינה מלאכותית נע במרחב הדיגיטלי שבו נעשה שימוש ביכולות בינה מלאכותית ותפקידו לתת ייעוץ והגנה סביב השימוש בטכנולוגיה, בין השאר ביחס לזכויות ואחריות ביצירת תכנים, אתיקה וחוזי העסקה עבור שימוש בבינה מלאכותית. 

אנשים העושים שימוש בבינה מלאכותית נתקלים באופן יום יומי בסוגיות כמו: אחריות על תוצרים, אחריות על טעויות ותקלות, שייכות של תוכן (זכויות יוצרים), הגנה מפני תביעות ועוד. בכל התחומים הללו עורך דין בינה מלאכותית הוא הכתובת עבורם.  

הדרישה לעורכי דין בינה מלאכותית

בכל יום נכנסים עוד ועוד שימושים לבינה מלאכותית. יותר ויותר תחומי עיסוק משלבים את היכולות הללו בעבודה השוטפת. קצב הגדילה של השימושים שנעשים בטכנולוגיה הזו מגדיל באופן מהיר את הדרישה לעורכי דין המתמחים בתחום הבינה המלאכותית. 

ישנה עלייה בדרישה למיסוד חוזי העסקה ועבודה בין עוסק למעסיק כאשר ישנו שימוש בבינה מלאכותית, ישנו צורך בניסוח חוזים והסכמים המבטיחים היבטים של רשלנות או תביעה.  יוצרי תוכן רבים ולא רק באינטרנט העושים שימוש בבינה מלאכותית, מבקשים לוודא את השמירה על הזכויות שלהם עבור היצירה ועוד.

חשיבות של עורך דין בינה מלאכותית

היעדר אסדרה ורגולציה על ידי גופי השלטון בישראל וגם בעולם עבור שימושים בבינה מלאכותית, אינה סיבה להימנע משימוש בטכנולוגיה הזו או סיבה להמתין  עד לאסדרה. בעלי עסקים, שימתינו עד לאסדרה מחשש להסתבך, ימצאו את עצמם מאחור.

בתקופה הזו, בה עדיין תהליכי האסדרה טרם הושלמו ושבה ממשיכה התפשטות והתרחבות של שימושים בבינה המלאכותית, החשיבות של ייעוץ, הכוונה וטיפול על ידי עורך דין בינה מלאכותית הופך להיות מצרך דחוף, חשוב והכרחי. מחד יש צורך לשמור על הזכויות ומאידך יש צורך להגן על עצמכם מפני טענות וחששות. 

דוגמאות לעבירות בינה מלאכותית

  • עבירות הקשורות בשימוש במידע ותוכן של אחרים (בינה מלאכותית היא מערכת שלומדת מתוכן)
  • עבירות הקשורות לפגיעה בפרטיות (חיסיון)
  • עבירות סביב גניבה או בעלות על  זכויות יצירה
  • הטיות ושימוש במידע כוזה שנעשות על ידי מערכת ופוגעות בפרט או בציבור

הידעתם?

בשוק הבינה המלאכותית ישנם “שחקנים” רבים המציעים תוכנות ואפליקציות שונות. תנאי השימוש והזכויות משתנות בין התכונות, מושפעות מגרסאות בתשלום או גרסאות חינמיות ובכולם יש חוזה ותנאים שמומלץ ממש להכיר לפני שעושים שימוש לצרכים אישיים או עסקיים בתוכנות והכלים הללו.  כולל מעקב אחר שינויים בתנאים הנעשים על ידי בעלי הכלי. 

כיצד לבחור עורך דין בינה מלאכותית

סוגיות של בינה המלאכותית נכנסים לרוב תחת התחום של היבטים משפטיים של קניין רוחני. זהו קניין העוסק ביחס לזכויות המתקיימות ביצירות ומשאבים שאינם מוחשיים, שנוצרו על ידי בני אדם באמצעות כלים שונים.

הבחירה בעורך דין בינה מלאכותית, מתחיל בחיפוש אחר עורך דין מומחה בקניין רוחני בהמשך, יש לבדוק מהי רמת הניסיון וההיכרות שיש לעורך הדין עם תחומי טכנולוגיית בינה מלאכותית.

כמו בתהליך הבחירה בכל עורך דין אחר, מומלץ לקבל המלצות מאנשים שאתם סומכים עליהם, לחפש חוות דעת וביקורות במרחבי הרשת, להיפגש באופן אישי עם עורך הדין ולהתרשם מזמינות, מהיחס וגם מרמת הכימיה.

פנו אליי עוד היום לפגישת ייעוץ – עורך דין סער גרשוני

מאמרים נוספים בשבילכם
עורך דין אינטרנט
קראו עוד
הפקדת זכויות קניין רוחני במסגרת עיזבון
קראו עוד
פסק דין העוסק ביחסים בין זכויות יוצרים ביצירה לרישום סימן מסחר - "דירה להשכיר"
קראו עוד
זקוקים לייעוץ? בואו נדבר!
השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם


    תחזרו אליי