זכויות יוצריםלשון הרעפטנטיםדיני אינטרנטסימני מסחראודותצור קשר
EN
072-3305991 לייעוץ ראשוני

עבירות פליליות

27/03/2013

איזה עונש עשוי לשמש כעונש מרתיע בפני זייפנים ומפרי זכויות יוצרים סדרתיים? איך ניתן להרתיע פיראטים וגורמים פליליים מפני המשך הפיראטיזציה שהנה מכת מדינה? כיצד ניתן למנוע מכל אותם מפרי זכויות קניין רוחני להמשיך ולעסוק בייצור והפצה של דיסקים מזוייפים בחנויות ובשווקים ברחבי הארץ?

משרד עורכי דין סער גרשוני עומד בחזית המאבק החוקי כנגד מפרי הזכויות, ואנו פועלים במשך שנים ארוכות לצורך הגנה על הקניין הרוחני בישראל, בין השאר לצורך חיסולה של תופעת הזיופים והזייפנים שפוגעת ביוצרים ובבעלי הזכויות.

באילו מקרים ניתן להיעזר בחוק הפלילי?

תחום הקניין הרוחני נחשב לחלק מהמשפט האזרחי, יחד עם זאת לאור חשיבותם הרבה של דיני הקניין הרוחני לחיי המסחר בשוק המקומי והבינלאומי, לצד הסעדים האזרחיים שנקבעו במקרה של הפרת זכויות קניין רוחני, קיימות גם סנקציות במישור הפלילי שמטרתן להגביר את הציות לכללים הקיימים.

עבירות קניין רוחני קבועות בפקודת סימני המסחר (נוסח חדש) תשל”ב-1972, חוק זכויות יוצרים תשס”ח-2007, ועוד. כך קובע סעיף 61 לחוק זכויות יוצרים שורה של עבירות הכוללות איסור על החזקת חפץ שנועד לעשיית העתקים מיצירה, החזקה של עותק מפר לצורך מסחר בו, הפצה, השכרה או מכירה של העתקים של יצירה מפרה, ייבוא העתק מפר לשם מסחר ועוד.

סעיף 62(א) לחוק קובע שהענישה בגין עשיית אי אלו מהעבירות שפורטו תהא קנס גבוה פי עשר מזה שקבוע בחוק העונשין תשל”ז-1977 או מאסר לחמש שנים.

קיראו בהרחבה על: מאבקה של ישראל בהפרות קניין רוחני

כמו כן, במקרים של עבירות חמורות הקשורות לקניין רוחני – הדבר מגיע לכדי עבירות פליליות. בסיטואציות אלו – לעיתים רבות כדאי להסתייע בעו”ד פלילי.

אכיפה פלילית בענייני קניין רוחני

נתחיל ונדגיש כי לעיתים קרובות, על מנת להניע את גלגלי המערכת בכל הנוגע לאכיפת החוק, יש צורך בליווי צמוד ומקצועי של עורך דין הבקיא בתחום.

למרבה הצער ולמרות החוק והצהרות שיצאו מפתחו של בית המשפט בעניין, ראו לדוגמא פסק הדין בעניין ת”פ 2209/08 רמלה מ.י. פרקליטות מחוז המרכז נגד יוסי אבינו, טחנות הצדק נכנסות לפעולה רק אם מניעים אותן לפעולה.

לעיתים, רק לאחר הפניה לבית המשפט וקבלת צו מניעה, ניתן לפנות אל רשויות האכיפה ולהפעיל את המערכת במטרה לאכוף את החלטות בית המשפט והחוק בכל הנוגע להפרות קניין רוחני.

אכיפה הפלילית בתחום הקניין הרוחני נעשית במקביל על ידי המשטרה ואגף המכס ברשות המיסים בהתאם לעבירות האמורות. בדומה למקרים אחרים של ביצוע מעשים המנוגדים לחוק, גם כאן בעל הזכות הטוען להפרה נדרש להגיש תלונה למשטרה או לרשות המיסים בהתאם לנסיבות.

בראשון לינואר 2000 תוקנו הוראות פקודת המכס (נוסח חדש) ונקבע נוהל חדש לטיפול בסחורות החשודות כמפרות זכויות קניין רוחני.

כך סעיף 200א לפקודה מאפשר במידה ומצא מנהל המכס שטובין מסוים מפר בהתאם להוראת סעיף 69א לפקודת סימני המסחר, סימן מסחר או זכות יוצרים לפי סעיף 65 לחוק זכויות היוצרים לעכב את אותן סחורות במכס לתקופה של שלושה ימים לפחות, כל זאת לפי בקשתו של בעל הזכות שמעוניין לעכב את שחרור הטובין והפקדת ערבות בנקאית על ידו כדי להבטיח כיסוי במקרה של גרימת נזק לצד שלישי בגין עיכוב אותם טובין, אם בסופו של יום יתברר כי אינם מפרים.

במקביל הטוען להפרה צריך להוכיח גם כי תוגש תוך פרק זמן מקסימאלי של 20 יום תביעה לבית המשפט בגין הפרת הזכויות. מלבד זאת, במקרה של יבוא מפר קיימת לרשויות המכס גם הסמכות לנקוט בהליכי החרמה וחילוט של הסחורות.

בדומה בית המשפט יכול בסופו של ההליך להוציא לבקשת בעל זכויות הקניין הרוחני גם צו קבוע כנגד מכירה של הסחורות המפרות.

קיראו בהרחבה על: הפן הפלילי של פגיעה בסימן מסחר

דוגמא מתוך דיון משפטי בעבירה פלילית ופגיעה בקניין רוחני

הבאנו מתוך המאגר המשפטי את הדיון בהליך ע”פ 70281/06 מנחם נ’ מדינת ישראל (פרקליטות המדינה המחלקה הכלכלית) – ערעור על הכרעה ועל גזר דין שניתנו טרם חקיקת חוק זכויות יוצרים החדש בשנת 2007 בהתאם להוראות פקודת זכויות יוצרים 1924.

ערעור על פסק דין של בית משפט השלום בתל אביב שהרשיע את המערער בעבירה של הכנה ומכירה של עותקים של יצירה שחלים עליה זכויות יוצרים וגזר עליו 9 חודשי מאסר על תנאי לתקופה של שלוש שנים, שש חודשי מאסר בעבודות שירות וקנס של 30,000 שקלים.

כבוד שופט בית המשפט המחוזי בתל אביב מר עוזי פוגלמן משאיר את הכרעת הדין על כנה וקובע שאצל המערער התקיימו היסוד הנפשי והעובדתי של העבירה האמורה אומנם בשל הנסיבות האישיות של הנאשם הוא מקצר את תקופת המאסר בעבודות שירות לארבעה חודשים.

פניה לעורך דין על מנת להגן ולשמור על הזכויות שלך!

משרד עורך דין גרשוני עוסק בהגנה על זכויות יוצרים וענייני קניין רוחני בכלל, מזה שנים רבות ובהצלחה ניכרת. אנו מייצגים אנשי עסקים, חברות הזנק, יבואנים, חברות השקעות ולקוחות פרטיים, כאשר המשותף לכולם הוא הרצון לשמור ולהגן על זכויות הקניין הרוחני מפני הפרות.

במידה וזכויותיך בקניין רוחני הופרו על ידי גורם פרטי או עסקי כלשהו, אנו עומדים לרשותך ותמיד נוכל לסייע בהגשת תביעה אזרחית ו/או בהנעתו של הליך פלילי לצורך אכיפת החוק ומניעת המשך הפגיעה בזכויות ובקניין שלך.

מאמרים נוספים בשבילכם
עורך דין אינטרנט
קראו עוד
הפקדת זכויות קניין רוחני במסגרת עיזבון
קראו עוד
פסק דין העוסק ביחסים בין זכויות יוצרים ביצירה לרישום סימן מסחר - "דירה להשכיר"
קראו עוד
זקוקים לייעוץ? בואו נדבר!
השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם


    תחזרו אליי