עבירות פליליות

עבירות פליליות

איזה עונש עשוי לשמש כעונש מרתיע בפני זייפנים ומפרי זכויות יוצרים סדרתיים? איך ניתן להרתיע פיראטים וגורמים פליליים מפני המשך הפיראטיזציה שהנה מכת מדינה? כיצד ניתן למנוע מכל אותם מפרי זכויות קניין רוחני להמשיך ולעסוק בייצור והפצה של דיסקים מזוייפים בחנויות ובשווקים ברחבי הארץ?

משרד עורכי דין סער גרשוני עומד בחזית המאבק החוקי כנגד מפרי הזכויות, ואנו פועלים במשך שנים ארוכות לצורך הגנה על הקניין הרוחני בישראל, בין השאר לצורך חיסולה של תופעת הזיופים והזייפנים שפוגעת ביוצרים ובבעלי הזכויות.

באילו מקרים ניתן להיעזר בחוק הפלילי?

תחום הקניין הרוחני נחשב לחלק מהמשפט האזרחי, יחד עם זאת לאור חשיבותם הרבה של דיני הקניין הרוחני לחיי המסחר בשוק המקומי והבינלאומי, לצד הסעדים האזרחיים שנקבעו במקרה של הפרת זכויות קניין רוחני, קיימות גם סנקציות במישור הפלילי שמטרתן להגביר את הציות לכללים הקיימים.

עבירות קניין רוחני קבועות בפקודת סימני המסחר (נוסח חדש) תשל”ב-1972, חוק זכויות יוצרים תשס”ח-2007, ועוד. כך קובע סעיף 61 לחוק זכויות יוצרים שורה של עבירות הכוללות איסור על החזקת חפץ שנועד לעשיית העתקים מיצירה, החזקה של עותק מפר לצורך מסחר בו, הפצה, השכרה או מכירה של העתקים של יצירה מפרה, ייבוא העתק מפר לשם מסחר ועוד.

סעיף 62(א) לחוק קובע שהענישה בגין עשיית אי אלו מהעבירות שפורטו תהא קנס גבוה פי עשר מזה שקבוע בחוק העונשין תשל”ז-1977 או מאסר לחמש שנים.

קיראו בהרחבה על: מאבקה של ישראל בהפרות קניין רוחני

אכיפה פלילית בענייני קניין רוחני

נתחיל ונדגיש כי לעיתים קרובות, על מנת להניע את גלגלי המערכת בכל הנוגע לאכיפת החוק, יש צורך בליווי צמוד ומקצועי של עורך דין הבקיא בתחום.

למרבה הצער ולמרות החוק והצהרות שיצאו מפתחו של בית המשפט בעניין, ראו לדוגמא פסק הדין בעניין ת”פ 2209/08 רמלה מ.י. פרקליטות מחוז המרכז נגד יוסי אבינו, טחנות הצדק נכנסות לפעולה רק אם מניעים אותן לפעולה.

לעיתים, רק לאחר הפניה לבית המשפט וקבלת צו מניעה, ניתן לפנות אל רשויות האכיפה ולהפעיל את המערכת במטרה לאכוף את החלטות בית המשפט והחוק בכל הנוגע להפרות קניין רוחני.

אכיפה הפלילית בתחום הקניין הרוחני נעשית במקביל על ידי המשטרה ואגף המכס ברשות המיסים בהתאם לעבירות האמורות. בדומה למקרים אחרים של ביצוע מעשים המנוגדים לחוק, גם כאן בעל הזכות הטוען להפרה נדרש להגיש תלונה למשטרה או לרשות המיסים בהתאם לנסיבות.

בראשון לינואר 2000 תוקנו הוראות פקודת המכס (נוסח חדש) ונקבע נוהל חדש לטיפול בסחורות החשודות כמפרות זכויות קניין רוחני.

כך סעיף 200א לפקודה מאפשר במידה ומצא מנהל המכס שטובין מסוים מפר בהתאם להוראת סעיף 69א לפקודת סימני המסחר, סימן מסחר או זכות יוצרים לפי סעיף 65 לחוק זכויות היוצרים לעכב את אותן סחורות במכס לתקופה של שלושה ימים לפחות, כל זאת לפי בקשתו של בעל הזכות שמעוניין לעכב את שחרור הטובין והפקדת ערבות בנקאית על ידו כדי להבטיח כיסוי במקרה של גרימת נזק לצד שלישי בגין עיכוב אותם טובין, אם בסופו של יום יתברר כי אינם מפרים.

במקביל הטוען להפרה צריך להוכיח גם כי תוגש תוך פרק זמן מקסימאלי של 20 יום תביעה לבית המשפט בגין הפרת הזכויות. מלבד זאת, במקרה של יבוא מפר קיימת לרשויות המכס גם הסמכות לנקוט בהליכי החרמה וחילוט של הסחורות.

בדומה בית המשפט יכול בסופו של ההליך להוציא לבקשת בעל זכויות הקניין הרוחני גם צו קבוע כנגד מכירה של הסחורות המפרות.

קיראו בהרחבה על: הפן הפלילי של פגיעה בסימן מסחר

דוגמא מתוך דיון משפטי בעבירה פלילית ופגיעה בקניין רוחני

הבאנו מתוך המאגר המשפטי את הדיון בהליך ע”פ 70281/06 מנחם נ’ מדינת ישראל (פרקליטות המדינה המחלקה הכלכלית) – ערעור על הכרעה ועל גזר דין שניתנו טרם חקיקת חוק זכויות יוצרים החדש בשנת 2007 בהתאם להוראות פקודת זכויות יוצרים 1924.

ערעור על פסק דין של בית משפט השלום בתל אביב שהרשיע את המערער בעבירה של הכנה ומכירה של עותקים של יצירה שחלים עליה זכויות יוצרים וגזר עליו 9 חודשי מאסר על תנאי לתקופה של שלוש שנים, שש חודשי מאסר בעבודות שירות וקנס של 30,000 שקלים.

כבוד שופט בית המשפט המחוזי בתל אביב מר עוזי פוגלמן משאיר את הכרעת הדין על כנה וקובע שאצל המערער התקיימו היסוד הנפשי והעובדתי של העבירה האמורה אומנם בשל הנסיבות האישיות של הנאשם הוא מקצר את תקופת המאסר בעבודות שירות לארבעה חודשים.

פניה לעורך דין על מנת להגן ולשמור על הזכויות שלך!

משרד עורך דין גרשוני עוסק בהגנה על זכויות יוצרים וענייני קניין רוחני בכלל, מזה שנים רבות ובהצלחה ניכרת. אנו מייצגים אנשי עסקים, חברות הזנק, יבואנים, חברות השקעות ולקוחות פרטיים, כאשר המשותף לכולם הוא הרצון לשמור ולהגן על זכויות הקניין הרוחני מפני הפרות.

במידה וזכויותיך בקניין רוחני הופרו על ידי גורם פרטי או עסקי כלשהו, אנו עומדים לרשותך ותמיד נוכל לסייע בהגשת תביעה אזרחית ו/או בהנעתו של הליך פלילי לצורך אכיפת החוק ומניעת המשך הפגיעה בזכויות ובקניין שלך.

פטנטים

במהלך תקופה זאת ניתן לעשות בו שימוש אך ורק לאחר רכישת רישיון שימוש ו/או כל זכות אחרת (ייצור, העתקה, הפצה, מכירה וכן כל דרך אחרת

איך לשמור על זכויות היוצרים שלך באינטרנט ומה לעשות אם העתיקו ממך? המדריך המלא לשמירה על היצירה שלך או לקבלת פיצוי כספי! כל בעל עסק

לתיאום פגישת היכרות
חייגו: 03-7266726
או השאירו פרטים
וניצור אתכם קשר

הרשמה מאובטחת פרטיך נקלטים ליצירת קשר תוך שמירה על פרטיותך.

דיונים אחרונים
מהפורום

  • עו"ד סער גרשוני on פורום קניין רוחני: “נעמה שלום רב, זה לא עוקץ. השאלה היא מה היה הסיכום עם אותו תקליטן, אם הוא לקח על עצמו לדאוג…יול 17, 11:07
  • עו"ד סער גרשוני on פורום קניין רוחני: “שי שלום, חובה לקבל אישור בכתב מהורי הקטין עוד טרם הצילום, שכן, עצם הצילום מהווה הפרה של הגנת הפרטיות כשלעצמה.…יול 17, 11:04
  • עו"ד סער גרשוני on פורום קניין רוחני: “שי שלום, יש חובה לקבל אישור בכתב מהורי הקטינים שמאשרים לכם לעשות שימוש בתמונות, וכן, גם אם רוצים לראיין את…יול 17, 11:02
  • נעמה on פורום קניין רוחני: “היי הייתה לי חנות פופ-אפ ל3 חודשים וקבלתי מכתב מהפדרציה לתשלום. אני נשמעתי בחנות די.גיי שלא מופיע ברשימות שלהם אבל…יול 15, 18:42
  • שי on פורום קניין רוחני: “האם כאשר מעלים לאתר תמונה שבה רואים ספורטאים קטינים (כדורגלנים) האם יש צורך לקבל אישור כזה או אחר לפני. כנ”ל…יול 12, 22:16

לתיאום פגישת היכרות
חייגו: 03-7266726
או השאירו פרטים
וניצור אתכם קשר

הרשמה מאובטחת פרטיך נקלטים ליצירת קשר תוך שמירה על פרטיותך.
גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן