זכויות יוצריםלשון הרעפטנטיםדיני אינטרנטסימני מסחראודותצור קשר
EN
072-3305991 לייעוץ ראשוני

פלאש 90 – זכויות יוצרים בהפרת תמונות

28/08/2023

השאלה: מה משותף לאהוד ברק, דוד אמסלם, יולי אדלשטיין, רן רהב, משרד התיירות, עריית נצרת עילית, גלי צה”ל, תל”ם, הקונגרס הישראלי יהודי בע”מ, מפלגת חד”ש, אריה מליניאק, ערוץ 10, שח”ם (ארגון השחקנים והשחקניות בישראל), העמותה הישראלית לקנאביס, ועוד מאות אנשים, עמותות, גופי תקשורת וטכנולוגיה ועיריות?

התשובה: כולם נתבעו על ידי חברת פלאש 90 בגין הפרת זכויות יוצרים בצילומים ושילמו לה פיצויים בגין הפרת זכות היוצרים. מול חלקם אף ניתנו פסקי דין הנעים בין אלפי שקלים לעשרות אלפי שקלים אותם נאלצו הנתבעים לשלם לפלאש 90 כפיצוי בגין הפרת זכויות יוצרים ולסכומים אלו התווספו החזר הוצאות וכן שכר טרחה לעורכי הדין אשר ייצגו את פלאש 90.

מהי חברת פלאש 90?

פלאש 90 הינה אחת מסוכנויות הצילום הישראליות המובילות, פלאש 90 קיימת שנים רבות ומעסיקה צלמים רבים המצלמים אירועים חדשותיים ואת חיי היום יום בישראל. אין עיתון שלא תפתחו ותמצאו בו מספר תמונות אשר זכויות היוצרים בהן שייכות לפלאש 90.

מכיוון שהכנסותיה העיקריות של פלאש 90 (מעבר להיותה בית ספר לצילום), נובעות ממכירת רישיונות שימוש במאגר התמונות העצום שברשותה, הוא דאגה לסמן כל תמונה ובאמצעות תוכנה שפותחה, היא יכולה “לעקוב” אחר התמונות ברשת האינטרנט ולראות היכן הן התפרסמו, ולהצליב מידע זה אל מול מאגר לקוחותיה ולבדוק האם מי שהשתמש בתמונה קיבל רישיון שימוש או לא. בואו לקרוא עוד על המאמר שכתבתי בנושא איך להימנע מהפרת זכויות יוצרים בתמונות ב2023.

במקרים בהם אותו גורם שפרסם אינו מחזיק ברישיון שימוש הוא יקבל בתוך זמן קצר מכתב התראה מעורכי הדין של חברת פלאש 90. נוסח המכתב יהיה די אחיד. טענה לבעלות בתמונה, צירוף התמונה שבה נעשה שימוש ללא רשות כנספח למכתב. הסבר קצר על זכות יוצרים, הסבר על זכותו המוסרית של הצלם, פירוט הפיצויים אשר החוק מעניק ללא צורך להוכיח נזק, דרישה להפסקה מיידית של השימוש בתוכנה ודרישה לפיצוי כספי. להלן קטע ממכתב התראה שנשלח לפני מספר חודשים לאחד מלקוחותינו:

מהו סדר הפעולות המומלץ ברגע שקיבלתם מכתב התראה מפלאש 90:

  • לתעד את הדף הרלוונטי ולהסיר את התמונה באופן מידי. ולא, אל תדאג איך זה ייראה והאם זו הודאה באשמה. הנזק שייגרם אם לא תסיר את התמונה והסכסוך יגיע לבית המשפט יהיה גבוה משמעותית.
  • בדוק האם ניתן לאתר מה המקור של התמונה, האם התקבלה מצד כלשהו? האם נטען כי מותר לך לעשות שימוש (ואם כן על ידי מי) או שמא חס וחלילה התמונה התפרסמה ו”הועתקה” על ידך מדף אינטרנט כלשהו או בכל דרך אחרת.
  • פנה מיידית לעורך דין קניין רוחני הבקיא בתחום, אשר יכול לבחון את המצב המשפטי והעובדתי הקיים ואת הטענות של פלאש 90, את הראיות הקיימות, להבין את ההשתלשלות שהובילה לשימוש בתמונה ולבחון האם קיימות לך הגנות כלשהן, להסביר לך את המצב בו אתה נמצא, הסיכונים והסיכויים ובסופו של דבר, להמליץ על הדרך הנכונה לפתור את המצב בצורה הטובה ביותר ושתחסוך לך עלויות כספיות מיותרות. בדרך כלל ההצעה הנכונה תהיה לנהל משא ומתן לפיצוי.
  • כאשר המשא ומתן מתנהל בין עורכי דין המכירים את התחום ויודעים מהי הפסיקה הקיימת ושיקולי בית המשפט בקביעת הפיצוי במקרים דומים, המשא ומתן יעיל ומהיר ומביא, לרוב, לתוצאה הטובה ביותר מבחינת הפיצוי הכספי שעליך לשלם לפלאש 90 במסגרת אותה פשרה.
  • שלב אחרון ולא פחות חשוב לאחר סיום המשא ומתן הוא הכנת הסכם משפטי אשר יגן עליך ויוודא כי לא יישארו “פינות” לא סגורות אשר יכולות להוביל לכך שתקבל מכתב נוסף מחברת פלאש 90 בעתיד.
מאמרים נוספים בשבילכם
עורך דין אינטרנט
קראו עוד
הפקדת זכויות קניין רוחני במסגרת עיזבון
קראו עוד
פסק דין העוסק ביחסים בין זכויות יוצרים ביצירה לרישום סימן מסחר - "דירה להשכיר"
קראו עוד
זקוקים לייעוץ? בואו נדבר!
השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם


    תחזרו אליי