זכויות יוצריםלשון הרעפטנטיםדיני אינטרנטסימני מסחראודותצור קשר
EN
072-3305991 לייעוץ ראשוני

אין זכות יוצרים ברעיון

27/03/2013

מבין כל ענפי הקניין הרוחני, התחום שמגן באופן הנרחב ביותר על זכויותיו של יוצר הרעיון, הוא תחום הפטנטים. כך, על פי חוק הפטנטים, תשכ”ז – 1967. על פיו, כאשר מבשיל רעיון של יוצר להמצאה, באופן שבו היא מהווה התקדמות בתחומה ומקורה במוחו של היוצר, הוא זכאי לרשום אותה אצל רשם הפטנטים ובהמשך לכך לקבל זכות שימוש בלעדית עליה, במהלך עשרים השנים העוקבות.

בדומה, גם דיני זכויות היוצרים מבקשים להגן על רעיונות. סעיף 5 לחוק זכות יוצרים, התשס”ח – 2007, מונה רשימה של “יצירות” עליהן לא תהיה ליוצר זכות יוצרים כמשמעותה בחוק. הסעיף קובע כי זכות יוצרים ביצירה לא תחול על מושג מתמטי, חדשות היום, עובדה או נתון ותהליך ושיטות ביצוע.

ההגנה החוקית בזכויות היוצרים על רעיון

יחד עם זאת, החוק קובע כי זכות היוצרים חלה על דרך ביטויים של רעיונות. היינו, זכות היוצרים לא מגינה על הרעיון, אלא על האופי שבו הוא בא ליד ביטוי.

טרם ערך המחוקק את ההבחנה האמורה בין ביטוי הרעיון לרעיון עצמו, נדרשו לכך בתי המשפט. אחת ההלכות העיקריות בעניין זה נוצרה על ידי בית המשפט העליון (במסגרת הדיון ברע”א 2687/92 דוד גבע נ’ חברת וולט דיסני), שם תבעה חברת “וולט דיסני” את המאייר דוד גבע, בטענה שהשתמש ללא רשותה בדמותו המצוירת המפורסמת של הברווז דונאלד דאק.

במקרה זה קבע בית המשפט כי יש להעניק הגנה של זכויות יוצרים על דרך הביטוי של הרעיון המקורי, תוך שפסק כי ההבחנה בין השניים תעשה על פי נסיבות העניין ובהתאם לאופן שבו יגדיר בית המשפט את המושג ‘רעיון’. כך, ככל שיגדירו את הרעיון באופן מופשט יותר, יגדל מגוון אפשרויות ביטויו ובהמשך לכך, תגדל ההגנה עליו. בנוסף לכך גם במקרים בהם חשבתם על הרעיון במהלך שירותכם הצבאי הדבר לא מעורר מחלוקת נוספת. אי לכך ובהתאם לזאת רעיון כשלעצמו גם במהלך שירות צבאי לא ייתן זכויות יוצרים אם כי במקרים כמו הנ”ל ביכולתכם לפנות גם כן אל עורך דין צבאי שיעזור בנושא.

דוקטרינת האיחוד – חריג להגנה על ביטויו של הרעיון

נוכח העובדה כי הרעיון עצמו אינו מוגן על ידי החוק, אלא רק דרך ביטויו, נזקקים בתי המשפט לשימוש בדוקטרינת האיחוד, במקרים בהם ישנה רק דרך ביטוי אחת של הרעיון. לפי כך, על מנת שלא לתת הגנה לרעיון עצמו, בית המשפט ממזג את הביטוי הבודד שניתן להעניק לרעיון עם הקונספט עצמו ואינו מעניק הגנה בשני הסעיפים.

ביטוי לניצול לרעה של דוקטרינת האיחוד, מובע בפסק דין שניתן על ידי בית משפט המחוזי מרכז בחודש פברואר 2011 (ה”פ 1052-10-08 זיסו נ’ עריית פתח תקווה). עיקרו ברעיון התובע, העוסק באיתור בעליהם של כלבים אשר לא פינו את צואתם כנדרש בחוק, על ידי בדיקת די.אנ.איי של גלליהם.

בתיק זה נדחתה טענת הנתבעת, לפיה לרעיון רק דרך ביטוי אחת ולכן אין להגן עליו. בית המשפט דחה את הטענה האמורה וקבע שהתובע זכאי להגנה על ביטוי פיתוחו, שכן קיימים מספר דרכים בהן ניתן לבטאו. פניה לקבלת ייעוץ משפטי מטעם עורך דין קניין רוחני תסייע לכם להימנע מהפסדים כספיים ולהגן על זכויותיכם על רעיון או פטנט.

מאמרים נוספים בשבילכם
עורך דין אינטרנט
קראו עוד
הפקדת זכויות קניין רוחני במסגרת עיזבון
קראו עוד
פסק דין העוסק ביחסים בין זכויות יוצרים ביצירה לרישום סימן מסחר - "דירה להשכיר"
קראו עוד
זקוקים לייעוץ? בואו נדבר!
השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם


    תחזרו אליי