זכויות יוצריםלשון הרעפטנטיםדיני אינטרנטסימני מסחראודותצור קשר
EN
072-3305991 לייעוץ ראשוני

זכויות יוצרים במאגרי מידע

27/03/2013

חוק זכות היוצרים, התשס”ח – 2007, קובע כי יצירות ספרותיות מקוריות ומקובעות יזכו להגנת החוק. ודוק, כחלק מההגדרה הרחבה של יצירה ספרותית, ניתן למצוא את תוכנת המחשב וכן לקט של נתונים המופיעים במאגרי מידע.

המסגרת החוקית להגנה על זכויות במאגרי מידע

סעיף 4(ב) לחוק קובע כי דרישת המקוריות של כל מאגר מידע תתקיים רק אם הבחירה בנתונים המאוגדים בו וצורת הסידור שלהם נעשו באופן מקורי. זוהי דרישה המיוחדת רק למאגרי מידע (ולשאר היצירות הנכללות בהגדרת “לקט”, כאמור בחוק) אשר כונתה על ידי הפסיקה כדרישת היצירתיות.

פרשנות דרישת היצירתיות בעולם ובישראל

סעיף 3 לדירקטיבה האירופאית הוא המקור לדרישת היצירתיות, לפיו גם אם הוכיח היוצר את דרישת היצירתיות במאגר המידע, הרי שההגנה של דיניזכויות היוצרים תינתן רק על אופן הצגת המידע, סיווגו ואירגונו ולא על האינפורמציה עצמה, כך שיוצר של מאגר מידע אחר רשאי להשתמש במידע האמור בעצמו.

בהקשר זה דן בית הדין האירופאי בתביעה שהוגשה על ידי גוף המנהל את מרוצי הסוסים באנגליה, אשר הגיש תביעת הפרת זכויות יוצרים כנגד חברות ההימורים במדינה, אשר השתמשו בנתונים אודות מרוצי הסוסים שנוהלו במאגר המידע של אותו גוף.

בית הדין דחה את התביעה וקבע כי זכות יוצרים במאגר מידע תחול רק בנוגע למאגרים שבוצעו בהם השקעה בהשגת אינפורמציה עצמאית, באימותה או בהצגתה ולא במאגרים המורכבים ממידע שיוצר המאגר יצר בעצמו.

בהמשך לכך, בתי המשפט הישראליים קבעו כי אין די בעובדה שיוצר המאגר השקיע מאמץ בליקוט הנתונים על מנת שתקום לו הגנת זכויות היוצרים במאגר, אלא ישנה דרישה של יצירתיות בעצם הליקוט עצמו (513/89 Exin-Lines Bros v. Interlego).

בפרשה אחרת נתבעה מועצת ההימורים בספורט על ידי בעלי הזכויות בלוח המשחקים של ליגת הכדורגל האנגלית, בטענה כי המועצה עושה שימוש מפר בלוח המשחקים, כאשר היא משבצת אותם בטפסי ההימורים. בעלת הזכויות טענה כי השקיעה מאמץ רב בסידור המשחקים ועובדה זו לבדה מבססת את זכות היצורים שלה באותו לקט.

בית המשפט דחה את התביעה האמורה וקבע כי בסידור המשחקים נלקחים בחשבון שיקולים שאינם יצירתיים, אלא שיקולים פונקצוינאליים בלבד, כך שאין בלוחות המשחקים כל העשרה לציבור הרחב ומכאן שאין בו יצירתיות שהינה ברת הגנה על ידי דיני זכויות היוצרים.

סיכום המצב המשפטי כיום

נראה כי על פי ההלכה שטרם התגבשה סופית במשפט הישראלי, לא תינתן הגנה של זכויות יוצרים למאגרי מידע שאינם משקפים יצירתיות כלשהי (למשל, ספר טלפונים מקוון הכולל את כל מספרי הטלפון בישראל לא יזכה להגנת החוק).

עם זאת, התשובה לשאלה האם מאמציו של יוצר מאגר המידע עומדים במבחן היצירתיות, כך שהם מספיקים על מנת להעניק ליצירתו הכרה של דיני זכויות היוצרים הינה שאלה שנבחנת בהתאם לנסיבות כל מקרה ומקרה ועל פי הפרשנות הספציפית שנותן בית המשפט למאמציו של היוצר. על מנת להבטיח את מימוש זכויותיכם, חשוב לפנות אל עורך דין קניין רוחני.

מאמרים נוספים בשבילכם
עורך דין אינטרנט
קראו עוד
הפקדת זכויות קניין רוחני במסגרת עיזבון
קראו עוד
פסק דין העוסק ביחסים בין זכויות יוצרים ביצירה לרישום סימן מסחר - "דירה להשכיר"
קראו עוד
זקוקים לייעוץ? בואו נדבר!
השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם


    תחזרו אליי