פיצויים ללא הוכחת נזק

פיצויים ללא הוכחת נזק

זכויות יוצרים הם הגנה המוענקת לבעלים או היוצר מפני שימוש בלתי מורשה באובייקט המוגן שמהווה נכס קניין רוחני שלו. הגנה מסוג זה נועדה כדי לאפשר פיתוח יצירות מסוגים שונים ועל ידי כך להעשיר את הסביבה התרבותית ולספק ליוצרים והבעלים תמריצים כלכליים לכך על ידי אותה הגנה שמאפשרת להם שימוש בלעדי ביצירה.

החוק בישראל קובע מנגנון הרתעתי, שבמסגרתו ניתנת לאדם שזכויותיו הופרו הזכות להגיש תביעה ולזכות בפיצוי כספי גם ללא הוכחת נזק ממשי שנגרם.

מה קובע החוק במקרה של הפרת זכויות?

הפרת זכויות יוצרים יכולה לגרום ליוצר או לבעלים האחרים ביצירה לנזקים רבים מסוגים שונים. בדרך כלל, על מנת לחייב את הנתבע בתשלום בשל מעשיו, מוטלת על התובע חובה בהתאם לכללי המשפט האזרחי להוכיח שנגרם לו נזק ברמה של מעל למאזן ההסתברויות כלומר להראות שההסתברות שהוא ניזוק כתוצאה ממעשי הנתבע גבוהה בשיעור של 50% לפחות.

חוק זכויות היוצרים תשס”ח-2007 מאפשר לבעלי הזכות במקרה של הפרה לזכות בשני סוגי פיצויים כאשר האחד מהם אינו מצריך שהנפגע יספק לבית המשפט הוכחות לעניין הנזק שנגרם לו על מנת לזכות בפיצוי.

באופן זה נקבע בסעיף 56 (א) לחוק שאם הופרה הזכות המוסרית או זכות היוצרים, בית המשפט מוסמך לבקשת התובע לפסוק לנפגע כנגד כל הפרה פיצויים ללא הוכחת נזק בסכום מקסימאלי של מאה אלף שקלים.

>>> פורום זכויות יוצרים וקניין רוחני <<<

סעיף 56(ד) קובע ששר המשפטים מוסמך לשנות באמצעות צו את סכום הפיצויים שבית המשפט רשאי לפסוק.

סעיף 56(ב) מפרט את השיקולים אליהם מוסמך בית המשפט להתייחס כאשר הוא קובע את שיעור הפיצויים ובהם: אופי הפעילות של המפר, הנזק בפועל שנגרם לתובע לפי הערכתו של בית המשפט, חומרת מעשיו של המפר, משך הזמן לאורכו בוצעה ההפרה, ההיקף שבו ההפרה התבצעה, היחסים שבין המפר ובעל הזכות, הרווח שלפי הערכתו של בית המשפט גרף התובע כתוצאה מההפרה ותום הלב של הנתבע.

מלבד זאת, קובע סעיף 56(ג) שאם התבצעו מספר הפרות לאורך שורה של מעשים, יראו בהם כהפרה אחת שבגינה זכאי התובע לפיצויים ולא כשורה של הפרות המזכות אותו בפיצויים עבור כל אחת מהן.

התכליות שביסוד הסעיף הן פיצוי על הפגיעה שנגרמה בפני עצמה לתובע בזכות הקניינית שלו והרתעת גורמים אחרים מפני ניסיונות להפר זכויות יוצרים.

פסיקת פיצויים ללא הוכחת נזק אחרי הפרת זכויות יוצרים – פס”ד לדוגמא

הבאנו מתוך המאגר המשפטי את החלטת בית המשפט בהליך ת”א 190227/02 פרחי גורדון בע”מ נ’ פרחים כפר רות בע”מ – התובעת היא חברה שבבעלותה חנות פרחים בתל אביב ויש לה אתר אינטרנט עם קטלוג.

לטענתה אחת התמונות שמופיעה גם באתר וגם בקטלוג הועתקה על ידי הנתבעת לאתר שלה. בין השאר מבקשת התובעת פיצויים ללא הוכחת נזק ופיצויים נוספים שלטענתה ניתן להעריך בהם את הנזק שנגרם בשל הזכויות שהופרו לכאורה.

לטענת הנתבעת היא לא העתיקה את הצילום והסירה אותו עם קבלת מכתב הדרישה מהתובעת.

כבוד שופט בית משפט השלום בתל אביב ד”ר אחיקם סטולר קובע שאכן הופרו זכויות היוצרים של התובעת משום ששני התצלומים זהים, יחד עם זאת מהעדויות והראיות שהוצגו בפניו התובעת לא הצליחה להוכיח נזק ולכן הפיצוי היחיד שיש להעניק לתובעת הוא בגין ההפרה ללא הוכחת נזק וזאת על מנת להרתיע אחרים מלבצע מעשים דומים ובעבור הפגיעה בזכות הקניינית.

פטנטים

במהלך תקופה זאת ניתן לעשות בו שימוש אך ורק לאחר רכישת רישיון שימוש ו/או כל זכות אחרת (ייצור, העתקה, הפצה, מכירה וכן כל דרך אחרת

איך לשמור על זכויות היוצרים שלך באינטרנט ומה לעשות אם העתיקו ממך? המדריך המלא לשמירה על היצירה שלך או לקבלת פיצוי כספי! כל בעל עסק

לתיאום פגישת היכרות
חייגו: 03-7266726
או השאירו פרטים
וניצור אתכם קשר

הרשמה מאובטחת פרטיך נקלטים ליצירת קשר תוך שמירה על פרטיותך.

דיונים אחרונים
מהפורום

  • עו"ד סער גרשוני on פורום קניין רוחני: “נעמה שלום רב, זה לא עוקץ. השאלה היא מה היה הסיכום עם אותו תקליטן, אם הוא לקח על עצמו לדאוג…יול 17, 11:07
  • עו"ד סער גרשוני on פורום קניין רוחני: “שי שלום, חובה לקבל אישור בכתב מהורי הקטין עוד טרם הצילום, שכן, עצם הצילום מהווה הפרה של הגנת הפרטיות כשלעצמה.…יול 17, 11:04
  • עו"ד סער גרשוני on פורום קניין רוחני: “שי שלום, יש חובה לקבל אישור בכתב מהורי הקטינים שמאשרים לכם לעשות שימוש בתמונות, וכן, גם אם רוצים לראיין את…יול 17, 11:02
  • נעמה on פורום קניין רוחני: “היי הייתה לי חנות פופ-אפ ל3 חודשים וקבלתי מכתב מהפדרציה לתשלום. אני נשמעתי בחנות די.גיי שלא מופיע ברשימות שלהם אבל…יול 15, 18:42
  • שי on פורום קניין רוחני: “האם כאשר מעלים לאתר תמונה שבה רואים ספורטאים קטינים (כדורגלנים) האם יש צורך לקבל אישור כזה או אחר לפני. כנ”ל…יול 12, 22:16

לתיאום פגישת היכרות
חייגו: 03-7266726
או השאירו פרטים
וניצור אתכם קשר

הרשמה מאובטחת פרטיך נקלטים ליצירת קשר תוך שמירה על פרטיותך.
גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן